Dobór klimatyzatora przenośnego.

Wybór odpowiedniego klimatyzatora przenośnego jest trudnym zadaniem ze względu na dużą różnorodność modeli klimatyzatorów. Postaramy się w tym poradniku ułatwić Państwu podjęcie tej decyzji.Najważniejszym kryterium doboru klimatyzatora przenośnego jest jego moc chłodnicza. Im większa moc, tym większe pomieszczenie klimatyzator jest w stanie wydajnie schłodzić. Jednak na wielkość pomieszczenia jakie może schłodzić klimatyzator przenośny znaczący wpływ ma poziom jego nasłonecznienia oraz izolacji cieplnej. Dużo łatwiej będzie schłodzić pomieszczenie o dobrej izolacji bez okien niż na przykład szybko nagrzewające się poddasze domu. Mając to na uwadze, należy najpierw określić do jakiego pomieszczenia szukamy klimatyzatora.

Wybór typu pomieszczenia, które chcemy schłodzić pomaga w określeniu potrzebnej mocy klimatyzatora przenośnego. Wyróżniamy 3 typy pomieszczeń, do których dobieramy klimatyzator – Standardowe, Zimne oraz Gorące.
Pomieszczenia Standardowe są to miejsca o dobrej izolacji cieplnej, przeciętnie nasłonecznione (na przykład mieszkania). Pomieszczenia Zimne to miejsca bez okien o bardzo dobrej izolacji cieplnej oraz niskim nasłonecznieniu. Pomieszczeniami Gorącymi określamy miejsca o dobrej izolacji cieplnej jednak bardzo nasłonecznione, jak na przykład poddasza czy mieszkania od słonecznej strony.

Dobór klimatyzatora przenośnego dla pomieszczenia standardowego:

Pomieszczenie standardowe o powierzchni około 20 m² wydajnie schłodzi klimatyzator o mocy około 3 kW. Doskonałym wyborem do takiego pomieszczenia będzie zatem klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue 0909 o mocy 2,8 kW.

Inne klimatyzatory o podobnej mocyKlimatyzator przenośny o mocy około 3,6 kW schłodzi wydajnie pomieszczenie standardowe o powierzchni 25m². Tutaj polecamy bardzo popularny wielofunkcyjny klimatyzator Blaupunkt MobyBlue 1012, klimatyzator Torell STARSLIM 35 lub klimatyzator Chigo CP-35.

Inne klimatyzatory o podobnej mocy
Pomieszczenia standardowe o powierzchni większej niż 30m² wymagają klimatyzatorów o wysokiej mocy - przynajmniej 4,4kW. Do takich pomieszczeń polecamy najmocniejszy klimatyzator marki Blaupunkt - Arrifana 0015 oraz najmocniejszy klimatyzator marki Fral – profesjonalny FSC16SC.

Ważne dodatkowe parametry

Wybierając klimatyzator przenośny należy zwrócić również uwagę na jego dodatkowe parametry:

Przepływ powietrza informuje nas o tym jak szybko klimatyzator będzie w stanie schłodzić dane pomieszczenie (wyższy przepływ powierza – szybsze chłodzenie).
Tryb pracy pozwala określić czy klimatyzator prócz chłodzenia może również ogrzewać czy osuszać pomieszczenie.
Klasa energetyczna informuje o tym jak bardzo energooszczędny jest klimatyzator. I tak na przykład klimatyzatory De’Longhi cechują się bardzo wysoką energooszczędnością. Klimatyzator De’Longhi EX100 posiada klasę A++ dla chłodzenia. Godzina jego pracy kosztuje około 35 groszy (w zależności od operatora.


Dodatki i akcesoria

Przy wyborze klimatyzatora przenośnego należy zwracać również uwagę na średnicę i długość rury odprowadzającej powietrze. Dzięki temu łatwo można określić jak daleko od okna może znajdować się klimatyzator.
Większość modeli klimatyzatorów posiada w zestawie specjalną listwę okienną pozwalającą na wygodne zainstalowanie rury odprowadzającej ciepłe powietrze. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak dokupienie uszczelki okiennej pozwalającej na zwiększenie wydajności klimatyzatora i zainstalowanie go w dowolnym rodzaju okna czy też balkonu (sprawdź modele uszczelek okiennych).